Kurumsal Müşteri Numarası

Şifre

Hemen Başvur

Şifremi unuttum

Turkcell AkıllıBulut Nedir?

Turkcell AkıllıBulut, Turkcell grup şirketlerinin sahip oldukları üstün teknolojik altyapıları kullanarak, kurumsal müşterilerine sundukları bilişim teknolojisi hizmetlerinin ortak adıdır. www.turkcellakillibulut.com sitesi, Turkcell Superonline’ın bilgi teknolojileri altyapı (sunucu, internet, veri depolama..vb) ve uygulama hizmetlerinin istenilen kapasitede dakikalar içerisinde kurulmasını ve kullanılmasını sağlayan bir internet portalidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

GENEL BİLGİLER
1. Turkcell AkıllıBulut nedir?

Turkcell AkıllıBulut, Turkcell grup şirketlerinin sahip oldukları üstün teknolojik altyapıları kullanarak, kurumsal müşterilerine sundukları bilişim hizmetlerinin ortak adıdır. www.turkcellakillibulut.com sitesi, Turkcell Superonline’ın bilgi teknolojileri altyapı (sunucu, internet, veri depolama, işletim sistemi, veri tabanı...vb.) ve uygulama (kurumsal e-posta…vb.) hizmetlerinin istenilen kapasitede dakikalar içerisinde kurulmasını ve kullanılmasını sağlayan bir internet portalidir. Turkcell AkıllıBulut adresine ulaşmak icin lütfen aşağıdaki adrese tıklayınız. www.turkcellakillibulut.com

2. Turkcell AkıllıBulut altyapısı nerede bulunmaktadır?

Sistem altyapımız Türkiye’deki veri merkezlerimizde bulunmaktadır.

3. Turkcell AkıllıBulut’taki hizmetler hakkında detaylı bilgiye nerden ulaşabilirim?

www.turkcellakillibulut.com sayfasındaki linklerden açıklamaları inceleyebilir, 0 850 222 1 222’yi tuşlayarak Müşteri Hizmetleri’nden bilgi alabilir veya müşteri yöneticinize danışabilirsiniz.

4. www.turkcellakillibulut.com’da hangi hizmetleri kullanabilirim?

Donanım hizmetleri (sanal sunucu, işletim sistemi, veritabanı, veri depolama) ve yazılım hizmetleri(kurumsal e-posta…vb.) sunulmaktadır. Sürekli yeni hizmetler www.turkcellakillibulut.com‘un altında sunuluyor olacak. Alan adı, web sitesi barındırma ve tasarlama gibi ihtiyaçlarınızı karşılayan Akıllı Ofis paketi için www.turkcellakillibulut.com‘dan başvuru yapılabilmektedir.

5. Turkcell AkıllıBulut’un diğer benzer hizmetlerden farkı nedir?

Turkcell’in yüksek internet hızı, yetkin bilgi teknolojileri uzmanlığı, ülkemiz sınırları içerisindeki yeni nesil veri merkezleri, alanında lider teknoloji sağlayıcıları ekosistemi, dünya çapında ödüllü çağrı merkezi ve her an erişebilir sahadaki kurumsal müşteri temsilcileri ile sunduğumuz hız, maliyet ve kolaylık.

6. Çağrı merkezi numaranızdan 7x24 her zaman sizi arayabiliyor muyum?

Bize 0 850 222 1 222’yi tuşlayarak Müşteri Hizmetleri’mizden 7x24 ulaşabilirsiniz.

7. Hizmetlerimin güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?

Sistemlerimiz ISO 27001 bilgi güvenliği sertifikalı kendi veri merkezlerimizde bulunmaktadır. Fiziksel güvenlik tedbirleri Turkcell standardlarında sağlanmaktadır. Altyapımız DDoS atak önleme ve güvenlik duvarları arkasında bulundurulmaktadır.

BAŞVURU/ABONELİK ve KULLANICI İŞLEMLERİ
8. Turkcell AkıllıBulut’u nasıl kullanmaya başlayabilirim?

Müşteri temsilciniz ile iletişime geçip hizmet çerçeve sözleşmemizi imzalamanız sonrasında kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz email veya SMS yoluyla tarafınıza iletilecektir. Eğer müşteri temsilcinizi bilmiyorsanız, Turkcell AkıllıBulut hizmetleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve / giriş şifresi oluşturmak için online Başvuru Formu'nu (http://www.superonline.net/kurumsal/hemen-basvur/) doldurabilir veya 0 850 222 1 222’yi tuşlayarak Müşteri Hizmetleri’nden servise katılım için talepte bulunabilirsiniz. Bu adımı tamamladıktan sonra en kısa sürede müşteri temsilciniz sizinle temasa geçecektir.

9. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerimi nasıl alabilirim?

Müşteri yöneticimiz ile iletişime geçip hizmet çerçeve sözleşmemizi imzalamanız sonrasında kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz email veya SMS yoluyla tarafınıza iletilecektir.

10. Hizmetten faydalanmak için Turkcell Superonline ADSL, fiber ya da diğer bir internet aboneliği zorunluluğu var mı?

Turkcell AkıllıBulut’u (www.turkcellakillibulut.com) kullanmak için Turkcell Superonline’dan herhangi bir internet aboneliği aranmaz.

11. Hizmetten faydalanmak için Turkcell aboneliği zorunluluğu var mı?

Turkcell AkıllıBulut’u (www.turkcellakillibulut.com) kullanmak için Turkcell’de herhangi bir abonelik aranmaz.

12. Başka bir operatörden ADSL hizmeti kullanıyorum, yine de Turkcell AkıllıBulut hizmetinizden faydalanabilir miyim?

Evet, Turkcell AkıllıBulut hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

13. Farklı operatörden hizmet alıyorum, Turkcell AkıllıBulut hizmetinizden faydalanabilir miyim?

Evet, Turkcell AkıllıBulut hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Müşteri yöneticinizin iletişim bilgilerini bilmiyorsanız öğrenmek için için online Başvuru Formu'nu (http://www.superonline.net/kurumsal/hemen-basvur/) doldurabilir veya 0 850 222 1 222’yi tuşlayarak Müşteri Hizmetleri’nden servise katılım için talepte bulunabilirsiniz.

14. Sözleşme imzaladım, kullanıcı adı ve şifremi nasıl alacağım?

Kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz email veya SMS yoluyla tarafınıza iletilecektir.

15. Kullanıcı adı ve şifresi aldım, yeni hizmet nasıl alabilirim?

Kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra yeni hizmet linkinden seçim yapıp yeni hizmet alabilirsiniz.

16. Firmamdaki bilgi işlem çalışanlarına kullanıcı adı ve şifre vermek istiyorum, ne yapmalıyım?

Sistemde, kullanıcı işlemleri bölümünden yeni kullanıcı yaratarak çalışanlarınıza kısıtlı yetki verebilirsiniz. Yarattığınız kullanıcılar mevcutta sizin satın almış olduğunuz hizmetlerinizi yönetebilirler. Yeni hizmet satın almak istediklerinde sadece sizin onayınızla yeni hizmet kullanımı yapabilirler. Bekleyen talepleriniz bölümünden ve e-mail yoluyla yeni hizmet taleplerinizden haberdar edilirsiniz.

17. Firmamın bilgi işlem ihtiyaçları için üçüncü bir firma ile çalışıyoruz, bu sistemi nasıl kullanabilirim?

Sistemde, kullanıcı işlemleri bölümünden yeni kullanıcı yaratarak üçüncü firma çalışanlarına kısıtlı yetki verebilirsiniz. Üçüncü firma çalışanları mevcutta sizin satın almış olduğunuz hizmetlerinizi yönetebilirler. Yeni hizmet satın almak istediklerinde sadece sizin onayınızla yeni hizmet kullanımı yapabilirler. Bekleyen talepleriniz bölümünden size iletilen satın alma taleplerini görebilirsiniz. Aynı zamanda bu talepler size e-posta yoluyla da bildirilir.

18. Kullanıcı adımı ve/veya şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

www.turkcellakillibulut.com ‘daki şifremi unuttum linkini tıklayarak kullanıcı adınızı ve yeni şifrenizi alabilirsiniz.

ÜCRETLENDİRME
19. Kullanıcı adı ve şifre almak için herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Kullanıcı adı ve şifre almak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

20. Üyelik/Aktivasyon için ücret ödemem gerekiyor mu?

Turkcell AkıllıBulut’ta üyelik veya aktivasyon ücreti ödenmemektedir.

21. Sözleşmemi imzaladım, bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Hayır, Turkcell AkıllıBulut’tan bir hizmet kullanmadığınız sürece herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

22. Hizmeti alabilmem için taahhüt vermem gerekli midir?

Hizmete katılım için herhangi bir taahhüt aranmaz. Hizmet kullanımları aylık olarak ücretlendirilir. Akıllı Ofis paketinin www.turkcellakillibulut.com‘dan sadece başvurusu alındığı için bu kapsamın dışında tutulmaktadır.

23. Hizmet ücretlendirmesi nasıl yapılmaktadır?

Hizmet kullanımları günlük olarak hesaplanır, aylık olarak faturalandırılr.

24. Ücretlendirme nasıl gerçekleşiyor?

Talep edilen sunucu kapasitesine veya uygulamalardaki kullanıcı adedine göre aylık hizmet tarifesi üzerinden günlük ücretlendirme yapılmaktadır. Turkcell AkıllıBulut (www.turkcellakillibulut.com), adresinde kullanıcı ve şifre bilgileriye giriş yapıldığında detaylı ücretlendirme bilgilerine ulaşabilirsiniz.

25. Ayın 15’inde sanal sunucu hizmetinizi kullanmaya başladım, ücretlendirme nasıl gerçekleşiyor?

Sadece kullandığınız gün sayısı kadar ücretlendirme yapılır.

26. Hizmet kullanımımı durdurduğum zaman ücretlendirme gerçekleştiriliyor mu?

Hizmetinizi iptal etmediğiniz sürece ücretlendirme devam etmektedir. Hizmet iptalini istediğiniz an www.turkcellakillibulut.com‘dan gerçekleştirebilirsiniz.

27. Ücretlendirme bilgilerimi nasıl görebilirim?

Kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra ücretlendirme linkinden ücretlendirme bilgilerinizi görebilirsiniz.

28. Birden fazla hizmet üyeliğim var/alacağım indirim alabilir miyim ?

Teklif edilen fiyatlarımız üzerinden ekstra bir indirim uygulanmamaktadır..

SANAL SUNUCU HİZMETİ HAKKINDA
29. Sanal Sunucu hizmeti ne demektir?

Fiziksel bir sunucunun üzerinde sanallaştırma yazılımı kullanılır ve böylece birden fazla sunucu yaratılır. Bu yaratılan sunuculara sanal sunucu adı verilir. Siz de seçtiğiniz özelliklerdeki bir sanal sunucuyu hizmet olarak kullanabilirsiniz.

30. www.turkcellakillibulut.com‘daki sanal sunucu hizmetlerinizde hangi sunucu konfigürasyonları bulunuyor?

4 temel paketimiz bulunuyor: Küçük 1GB RAM, 1 VCPU, 25 GB Disk Alanı Orta 2GB RAM, 1 VCPU, 50 GB Disk Alanı Büyük 4GB RAM, 2 VCPU, 100 GB Disk Alanı Ekstra Büyük 8GB RAM, 4 VCPU, 100 GB Disk Alanı

31. RAM ne demektir?

Bilgilerin geçici olarak depolandığı bir hafıza türüdür. (Bellek-Random Access Memory)

32. VCPU ne demektir?

Bilgisayara gelen komutları bellekten aldıktan sonra kodlarını çözen ve karşılığı olan işlemleri yerine getiren sanal merkezi işlemci.

33. Disk alanı ne demektir?

Sabit disk veya veri depolama alanı olarak anılan bilgi depolama ünitesi.

34. Kurumsal uygulamalarım ve verilerim şu anda kendi sunucumda bulunuyor, Turkcell AkıllıBulut’a nasıl taşıyabilirim?

Kurumsal uygulamalarınızın ve verilerinizin bir kopyasını/yedeğini alıp tüm verilerinizi Turkcell AkıllıBulut’a göndermeniz yeterli olacaktır. Teknik destek için 0 850 222 1 222’yi tuşlayarak müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

35. Sanal sunucu hizmeti aldığım zaman DDoS, load balancer, firewall ve back up hizmetleri, hizmete dahil midir?

DDoS ve Firewall hizmetleri Turkcell AkıllıBulut sanal sunucu hizmetimize dahildir. BackUp ve Load Balancer hizmetleri dahil değildir.

36. Sanal sunucu hizmeti aldığım zaman firewall ayarlarımı, Port açma/kapama ihtiyaçlarımı nasıl gerçekleştirebilirim?

0850 222 1 222’yi tuşlayarak firewall ayarlarınızı, Port açma/kapama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

37. En fazla kaç tane sanal sunucu alabilirim?

www.turkcellakillibulut.com’dan en fazla 30 sanal sunucu hizmeti alabilirsiniz. Daha fazla sayıda talebiniz varsa müşteri yöneticinizle iletişime geçebilir veya 0 850 222 1 222’yi tuşlayarak müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

38. Küçük boy sanal sunucu paketinizi aldım, bir üst paket olan Orta boy pakete nasıl geçebilirim?

Orta boy bir sanal sunucu alıp, mevcut sanal sunucunuzdaki verilerinizin ve sistemelerinizi orta boy sunucunuza (yedeğini alarak) kopyalayabilirsiniz. Mevcut sanal sunucunuzu iptal ettiğiniz taktirde işlem tamamlanmış olacaktır.

39. VCPU veya RAM kapasitelerimi nasıl arttırabilirim?

www.turkcellakillibulut.com’da sadece VCPU veya sadece RAM kapasitenizi otomatik olarak arttıramazsınız. Bir üst boy sunucu paketine geçerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

40. Ek veri depolama alanına ihtiyacım var, kapasitemi nasıl arttırabilirim?

Kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yapınız. Hizmetlerim linki içerisinden Sanal sunucu hizmetinize ait bilgi ekranına gelip ek hizmetler bölümünden veri depolama alanınızı arttırabilirsiniz.

41. Büyük boy sanal sunucu hizmetinizi kullanıyorum, orta boya nasıl geçebilirim?

Orta boy bir sanal sunucu alıp, mevcut sanal sunucunuzdaki verilerinizin ve sistemelerinizi orta boy sunucunuza (yedeğini alarak) kopyalayabilirsiniz. Mevcut sanal sunucunuzu iptal ettiğiniz taktirde işlem tamamlanmış olacaktır.

42. VCPU veya RAM kapasitelerimi nasıl azaltabilirim?

turkcellakillibulut.com’da sadece VCPU veya sadece RAM kapasitenizi otomatik olarak azaltamazsınız. Bir alt boy sunucu paketine geçerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

43. Sanal sunucu hizmetinizi kullanıyorum hizmetimi nasıl iptal edebilirim?

Kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yapınız. Hizmetlerim linki içerisinden sanal sunucu hizmetinize ait bilgi ekranına gelip iptal linkine tıklayarak hizmetinize iptal edebilirsiniz.

44. Sanal sunucu talebinde bulundum, ne kadar sürede kullanmaya başlayabilirim?

Dakikalar içerisinde sanal sunucunuz kullanıma hazır hale gelmektedir.

45. Sanal Sunucuma, Windows işletim sistemi seçmek istiyorum. Std 32 Bit, 64 Bit veya Ent. 32 Bit, 64 Bit seçeneklerinden hangisini seçmeliyim.

Sanal sunucunuzda bir uygulama(yazılım) çalıştıracaksanız, uygulamanızın destekleyeceği işletim sistemini seçmeniz gerekmektedir.

46. Sanal sunucu hizmetinde Windows işletim sistemi kullanıyorum, Linux’a geçebilir miyim?

Otomatik bir yöntem ile bu yapılamamaktadır. Mevcut sanal sunucunuzdaki sistemin bir kopyasını/yedeğini almalısınız. Daha sonra yeni bir Linux sunucu alıp bu kopyayı/yedeği yeni Linux sanal sunucunuza yüklemelisiniz ve en son olarak da Windows sunucunuzu iptal etmelisiniz.

47. İşletim sisteminde veya veritabanında güncelleme ve versiyon yükseltme gibi işlemleri yönetiyor musunuz?

Mevcut sanal sunucunuzun işletim sistemi veya veritabanında yamalama veya versiyon yenileme hizmet kapsamında değildir. Eğer böyle bir talebiniz varsa lütfen müşteri yöneticinize danışınız.

48. Ek veri depolama alanı aldım, iptal edebilir miyim?

turkcellakillibulut.com’dan aldığınız sanal sunucunuza ait ek veri depolama alanını tek başına iptal edemezsiniz. Sanal sunucunuzu iptal etmeniz durumunda ek veri depolama hizmetiniz de iptal olmaktadır.

49. Sadece ek veri depolama alanı alabilir miyim?

Sadece ek veri depolama alanı alamazsınız. Sanal sunucu hizmetinize ek olarak bu hizmeti alabilirsiniz.

50. Ek veri depolama alanı için limitim var mı?

Her bir sanal sunucunuza 25, 50, 100, 200, 250, 500, 1000 GB’lık veri depolama alanı paketlerinden istediğiniz kadar alabilirsiniz.

51. Kişisel bilgisayarımda bulunan verilerimin bir kopyasını Turkcell AkıllıBulut’a yükleyebilir miyim?

www.turkcellakillibulut.com’da almış oldugunuz bir sanal sunucunun diskine PC’nizdeki verilerin bir kopyasını yükleyebilirsiniz.

52. Sanal sunucuları dosyalarımı saklamak için (fileserver-Ftp server olarak) kullanabilir miyim?

Evet sanal sunucularınıza ek veri depolama alanları alarak dosyalarınızı saklamak için (fileserver-Ftp server olarak) kullanabilirsiniz.

53. Sanal sunucu hizmeti aldım, sunucuma ait kullanıcı kullanıcı adı ve şifresini nasıl alabilirim?

Aldığınız her yeni sunucu için tarafınıza ilgili sunucuya ait kullanıcı adı ve şifre bilgileri içeren bir e-mail iletilecektir.

54. Sanal sunucu hizmeti aldım, sunucuma nasıl bağlanabilirim?

Tarafınıza gönderilen bilgilendirme mail’indeki IP’ye direkt bağlantı kurulabilir, Windows işletim sistemi tercih ettiyseniz remote desktop ile, Linux işletim sistemindeyse SSH client ile sunucunuza bağlanabilirsiniz. Bunun için kullanıcı adınız ve şifreniz ile www.turkcellakillibulut.com‘a giriş yapınız giriş yapınız. Daha sonra hizmetlerim linkinden bağlanmak istediğiniz sunucuya ait yönet tuşuna basmanız ve sonrasında yeni gelen ekranda bağlan tuşuna basmanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan ekranda, bağlanmak istediğiniz sunucu için tarafınıza iletilen sunucu aktivasyon e-mailindeki şifreyi girerek sunucunuza bağlanabilirsiniz.

55. Sanal sunucularımın sürekli çalışır halde olmasını ve internete bağlı kalmasını sağlıyor musunuz?

Sistem altyapımızı sürekli izliyor, 7x24 ayakta ve internete bağlı kalmasını sağlıyoruz.

56. Verilerimi saklayabilir/depolayabilir miyim?

Verilerinizi sanal sunucularda veya sanal sunucularınıza ek veri depolama alanı alarak saklayabilirsiniz.

57. Sanal sunucu hizmeti almayı düşünüyorum, ancak hangi paketi seçmem gerektiği konusunda yeterli bilgim yok, nasıl yardım alabilirim?

Kullanıcı adınız ve şifreniz ile sisteme girdikten sonra seçimleriniz için önerilerimiz bulunmaktadır. Aynı zamanda müşteri yöneticinizle iletişime geçebilir veya 0 850 222 1 222’yi tuşlayarak müşteri hizmetlerimizden yardım alabilirsiniz.

58. Sanal sunucumda web üzerinden içerik yayını(web sitem,..vb) yapıyorum, 5651 yasasına da uygun şekilde güvenlik önlemlerini nasıl alabilirim?

Turkcell Superonline’ın 5651 loglama hizmetini satın alabilirsiniz. Firmanızda birden fazla kullanıcı web sunucunuza erişiyorsa, bir loglama yazılımıyla (SIEM-security information and event management) kullanıcılarınızın işlemlerini loglamanızı öneririz.

AKILLI OFİS HİZMETİ HAKKINDA
59. Alan adı ne demektir?

İnternet ortamında yayınlanan elektronik bilgilere erişimi kolaylaştıran ve bu bilgilerin bulunduğu sanal kayıt ve pozisyon bilgisi. Çoğu zaman firmanızın ismi ve .com şeklinde oluşturulmaktadır. Ör: www.firmanızınismi.com

60. Ofisimdeki internet hizmetimi de sizden almak istiyorum ne yapmalıyım?

Online Başvuru Formu'nu (http://www.superonline.net/kurumsal/hemen-basvur/) doldurabilir veya 0 850 222 1 222’yi tuşlayarak Müşteri Hizmetleri’nden servise katılım için talepte bulunabilirsiniz. En kısa sürede müşteri temsilcimiz sizinle temasa geçecektir.

61. Web sitem şu anda başka bir hizmet sağlayıcıda bulunuyor, Turkcell AkıllıBulut’a web sitemi nasıl taşıyabilirim?

Web sitenize ait tüm verilerinizin bir kopyasını/yedeğini alıp DNS yönlendirmenizi Turkcell AkıllıBulut’a yapmanız ve tüm verilerinizi Turkcell AkıllıBulut’a göndermeniz yeterli olacaktır. Teknik destek için 0 850 222 1 222’yi tuşlayarak müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

62. Akıllı Ofis paketi başvurusu yaptım, süreç nasıl ilerleyecek?

Akıllı Ofis paketi için www.turkcellakillibulut.com’dan sadece başvuru kabul edilmektedir. Başvurunuz ilgili müşteri yöneticinize iletilecek ve ıslak imzalı sözleşme süreci başlatılacaktır. Akıllı Ofis paketinde 12 aylık taahhüt bulunmaktadır.

63. Hizmetim aktif olmadı ne yapmalıyım ?

0850 222 1 222 no.lu telefondan destek mühendisine ulaşarak anında problem nedenini öğrenebilirsiniz ve çözüm için hızlı bir şekilde yönlendirilirsiniz.

64. Hizmetten yararlanmak için bilmem gereken teknik detaylar nelerdir ?

Akıllı Ofis paketinden yararlanmak için öncelikle hizmet alacağınız bir alan adı belirlemeniz gerekir. (Örn : superonline.com) Not: Firma ya da marka isminiz ile ilişkili bir alan adı tercih etmeniz kurumsal alanda firmanızın güvenirliğini arttıracaktır. (Örn : Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş. için superonline.com gibi.)

65. Akıllı Ofis Paketinine abone olduğumda hangi hizmetlerden yararlanabilirim ?

Bir alan adı sahibi olacak ve bu alan adına bağlı alınabilecek tüm hizmetlerden yararlanabiliyor olacaksınız. Alınabilecek başlıca servisleri (Mail ve Web) biz size sağlıyor olacağız. Unutmayın alan adınız sizin mobil dünyaya da açılan pencereniz olacaktır!

66. Bir alan adım var ve sizden bu paketi almak istiyorum, alabilir miyim ?

Bir alan adınız varsa Akıllı Ofis abone kaydı oluşturulurken bu pakedin DNS yönlendirmeli opsiyonundan yararlanabilrisiniz.

67. Turkcell Superonline’dan bir alan adım var bu paketten yararlanabilir miyim ?

Mevcut paketiniz ile devam etmelisiniz. Kampanyamız mevcut hizmetleri kapsamamaktadır.

68. Alan adı seçenekleri nelerdir ?

.com, .net, .org, .info, .biz alan adı uzantılıları kayıt edilebilmektedir.

69. Akıllı Ofis paketim için seçeceğim alan adının daha önce başkası tarafınden tescil ettirilip ettirilmediğini nasıl öğrenirim?

Kaydettirmek istediğiniz alan adının daha önce başkası tarafından tescil edilip edilmediğini öğrenmek register.com adresinden sorgulama yapabilir ya da satış temsilcinizden bu sorgulamayı sizin için yapmasını isteyebilirsiniz. Aynı zamanda 0850 222 1 222 no.lu telefondan talep ettiğiniz alan adının kullanılabilirlik durumunu kontrol ettirebilirsiniz.

70. .com.tr uzantılı alan adı ile kayıt yaptırabilir miyim?

Şu anda .tr uzantılı alan adları kampanyamıza dahil değildir.

71. Web trafik kotam ne kadar ?

Akıllı Ofis paketi Web alanınızın web trafik kotası bulunmamaktadır.

72. Web sayfa tasarımı da pakete dahil mi ?

Turkcell Superonline kişisel veya kurumsal web sayfa tasarımlarınızı düzenlememektedir. Aktif hale gelen web alanınızda kendi tasarımınızı oluşturmak için bir tasarım sihirbazı bulacaksaınız. Dilerseniz daha önceden tasarlanmış olan sayfalarınızı da web alanınıza yükleyerek yayınlayabillirsiniz.

73. Mail ve Web alanlarımı kendim yönetebilir miyim ?

http://superonlinehosting.net adresinden daha önce bilgileri SMS ile GSM’inze iletilen kullanıcı bilgilerini doldurarak Akıllı Ofis paketinizi yönetebilirsiniz.

74. Webmail ve POP3 desteği var mı ?

Mail hesaplarınızın Web ve POP3 desteği bulunmaktadır. Internette ücretsiz olarak bulabileceğiniz Microsoft Outlook Express, Mozilla Thunderbird gibi masaüstü e-posta istemcilerinizi POP3 ayarlarını yaptıktan sonra, aldığınız hizmetle birlikte kullanabilirsiniz. Web Mail Adresi : http://kurumsalposta.superonline.com/

75. Spam Korumanız var mı?

Tüm mail hesaplarınız SPAM filtrelerimiz tarafından koruma altında. Son gelişmiş teknikler ile yapılan filtreler sayesinde %90’ varan başarılı filtreleme imkanı sunuyoruz.

76. Bu paket ile satın alacağım alan adı kimin adına kayıt edilecek ?

Yönetimi Turkcell Superonline tarafından yapılacak olup sizin adınıza kayıt edilmektedir.

77. IMAP desteğiniz var mı ?

Yalnızca POP3 ve Webmail desteği bulunmaktadır.

78. Türkçe karakterli domain alabilir miyim ?

Talep ettiğiniz Türkçe karakteri alan adı tescil sırasında ASCII kodlar ile kayıt edilmektedir. Aynı şekilde sunucularımızda da ASCII kodlar ile kayıt edilmektedir. Bu yüzden alan adlarında tüm dünyada sadece İngilizce harfler kullanılabilmektedir.

79. Memnun kalmazsam alan adımı başka bir firmaya taşıyabilir miyim ?

Evet. Borcu bulunmayan Akıllı Ofis ürünüzü başka bir firmaya taşıma isteğinde bulunabilirsiniz. Akıllı Ofis içerisinde bulunan tüm servisler bir paket olarak sunulmaktadır. Domain taşınması halinde tüm servisler devre dışı kalacaktır. Yalnızca Mail veya Web hizmetinin başka bir firmaya taşınmak istenmesi paket fiyatını değiştirmeyecektir.

80. Aboneliğimi devam ettirmek istemiyorum, ne yapmalıyım ?

Borcu bulunmayan paketinizin iptali için Satış Destek ekiplerimizle kontak kurabilirsiniz.

KURUMSAL E-POSTA HİZMETİ HAKKINDA
81. En fazla kaç e-posta kutusu alabilirim?

www.turkcellakillibulut.com‘dan en fazla 300 e-posta kutusu hizmeti alabilirsiniz. Daha fazla sayıda talebiniz varsa müşteri yöneticinizle iletişime geçebilir veya 0 850 222 1 222’yi tuşlayarak müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

82. Kurumsal E-posta başvurusu yaptım şimdi ne olacak?

Başvurunuz ilgili müşteri yöneticinize iletilecek ve en kısa sürede hizmetiniz başlatılacaktır.

83. Hizmeti satın aldıktan kaç gün içinde çalışmaya başlayacaktır?

Hizmeti satın aldıktan sonra 24 saat içerisinde hizmetiniz aktif hale gelmiş oalcaktır.

84. Diğer E-posta paketlerinden Turkcell Superonline Kurumsal E-Posta hizmetine geçiş nasıl yapılmaktadır?

Şu anda müşterilerimizin hizmet aldığı diğer e-posta servisleri yıllık ödeme usulü ile çalıştığı için Turkcell Superonline Kurumsal E-Posta hizmetine geçiş ancak hali hazırda sürmekte olan e-posta pakedinin bitiminde gerçekleşebilmektedir. Önceki mailleriniz yeni sisteme aktarilamaz.

85. Turkcell Superonline Kurumsal E-posta hizmeti hangi altyapıyı kullanmaktadır?

Hizmette Turkcell Superonline’a ait Microsoft Exchange sunucuları kullanılmaktadır.

86. Sağlanan e-posta hizmetlerinin özellikleri nedir?

Microsoft Exchange Basic - 1 GB: Microsoft Exchange’in temel özelliklerini sunan ürünüdür. Posta kutusu kotası 1 GB ile sınırlıdır (Ortalama 50 KB büyüklüğünde 20 bin e-posta saklayabilir). Microsoft Exchange Basic - 2 GB: Microsoft Exchange’in temel özelliklerini sunan ürünüdür. Posta kutusu kotası 2 GB ile sınırlıdır (Ortalama 50 KB büyüklüğünde 40 bin e-posta saklayabilir). Microsoft Exchange Standart - 1 GB: Microsoft Exchange’in standart olarak sunulan özelliklerini içeren tekliftir. Posta kutusu kotası 1 GB ile sınırlıdır (Ortalama 50 KB büyüklüğünde 20 bin e-posta saklayabilir). Microsoft Exchange Standart - 2 GB: Microsoft Exchange’in standart olarak sunulan özelliklerini içeren tekliftir. Posta kutusu kotası 2 GB ile sınırlıdır (Ortalama 50 KB büyüklüğünde 40 bin e-posta saklayabilir). Microsoft Exchange Basic Özellikleri: Kişisel klasörler, kişisel rehber, kişisel yapılacaklar listesi, kişisel takvim. Microsoft Exchange Standard Özellikleri: Basic özelliklere ek olarak, paylaşımlı klasörler, paylaşımlı adres defteri, paylaşımlı takvim, paylaşımlı yapılacaklar listesi, tam mobil entegrasyon ve MAPI desteği.

87. E-posta hesapları nereden yönetilmektedir?

E-postalarınızı www.turkcellakillibulut.com adresinden size SMS ile iletilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra E-posta bağlantısı üzerinden Microsoft Exchange kullanıcılarımız için özel olarak tasarlanmış yönetim panelinde yönetebilirsiniz. Exchange yönetim paneli için kullanıcı adı ve şifreniz size yine SMS ile ayrıca iletilecektir.

88. Kullanıcılar E-postalarına nasıl erişebilirler?

Kullanıcılar E-postalarına mail.turkcellakillibulut.com adresinden her yerden bir web tarayıcısı ile ya da MS Exchange Standart abonesi ise, ayarları yapıldıktan sonra bir masaüstü e-posta istemcisi ile erişebilirler. Ayrıca yine gerekli ayarları yapılmış mobil cihazlar ve cep telefonları ile de e-posta alıp, iletebilirler.

89. Kurumsal E-posta sunucularınız ne kadar güvenli ?

Sunucularımız konusunda uzman ve deneyimli Turkcell Superonline çözüm ortakları tarafından sağlanmaktadır. Çözüm ortaklarımız, siz müşterilerimizin memnuniyeti için güvenlik önlemlerini her an en üst düzey seviyelerde tutmaktadırlar.

90. ETRN desteğiniz var mı ?

ETRN servisimiz bulunmamaktadır.

91. Spam Korumanız var mı?

Tüm mail hesaplarınız SPAM filtrelerimiz tarafından koruma altında. Son gelişmiş teknikler ile yapılan filtreler sayesinde %90’ varan başarılı filtreleme imkanı sunuyoruz.